RU

Чому Зеленський не оголосив війну та чи є законною мобілізація

Читать на русском

Читать на русском
Чому Зеленський не оголосив війну та чи є законною мобілізація
Чому Володимир Зеленський не оголосив в Україні стан війни

З 24 лютого 2022 року в Україні указом президента Володимира Зеленського №64/2022 запроваджений воєнний стан. З того часу у суспільстві точаться дискусії стосовно, чи правомірним було його введення. Серед основних тез, які озвучуються, це незаконна мобілізація, бо немає стану війни. Проте російська сторона, згідно з міжнародним правом, мала оголосити війну, однак прикралася “спеціальною воєнною операцією”. 

Про це повідомляє Інформатор із посиланням на Інформатор Україна.

Стан війни чи воєнний стан?

Згідно Закону України, а саме частини 1 статті 1 “Про правовий режим воєнного стану”, він запроваджується на території України або окремих її територіях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності. Відповідно до цього, держава може:

  • встановлювати охорону об’єктів критичної інфраструктури;
  • запроваджувати трудову повинність;
  • використовувати потужності та трудові ресурси підприємств, установ і організацій усіх форм власності для потреб оборони;
  • вводити комендантську годину;
  • запровадити перевірку документів осіб, огляд речей, транспортних засобів багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян, за винятком обмежень, встановлених Конституцією;
  • відчужувати майно, яке перебуває у приватній або комунальній власності, вилучати майно державних підприємств, державних господарських об’єднань для потреб держави;
  • обмежувати свободу пересування громадян;
  • забороняти проведення мирних зборів, мітингів, походів, демонстрацій, масових заходів тощо.

Чому Україні запроваджений воєнний стан?

І хоча в українському законодавстві не визначено поняття “стан війни”, однак воно згадується в пункті IV статті 15 ЗУ “Про оборону України”. Зазначається. що з моменту оголошення стану війни чи початку воєнних дій, настає воєнний час, який закінчується у день і час припинення стану війни. Однак питання про стан війни регулюють міжнародно-правові акти.

Чи потрібно було оголошувати війну
Чи потрібно було оголошувати війну
Стан війни чи воєнний стан?
Стан війни чи воєнний стан?

Згідно з III Гаазькою конвенцією, військові дії між двома державами не можуть розпочатися без попередження у вигляді прямого і недвозначного оголошення війни або ж висунення ультиматуму, щоб цього уникнути. З цього виходить, що обов’язок це робити покладається на державу, яка здійснює агресію.

На думку юриста ВІ “Активна Громада” Вадима Букрєєва, введення воєнного стану без оголошення війни не вважається порушенням як міжнародного законодавства, так і українського. З точки зору міжнародного права, акт військової агресії вже визнається війною по факту, незалежно від відповідного оголошення, тому необхідність оголошувати цей стан відсутня.

Чи законна мобілізація під час воєнного стану?

У статті 16 ЗУ “Про оборону України” зазначено, що у разі збройної агресії президент має прийняти рішення про загальну або часткову мобілізацію. А також переведення галузей народного господарства з мирного на воєнний стан. Водночас уточнень про те, що для проведення мобілізації, треба оголошувати війну ніде немає.

Чи законна мобілізація
Чи законна мобілізація

Колишній суддя Конституційного суду України Віктор Шишкін в інтерв’ю “Громадському” заявив, що питання мобілізації в контексті “оголошення чи неоголошення” війни є спекуляцією людей, які ухиляються від виконання конституційних обов’язків, зазначених статтях 17 і 65 КУ. 

Нагадаємо, що в новому законопроєкті про мобілізацію передбачені зниження призовного віку, а також проходження обов’язкової підготовки. Крім цього, у Верховній Раді відхилили скандальну поправку в законопроєкті щодо мобілізації з 18 років. Також в Україні ухвалили закон про повторний медичний огляд обмежено придатних чоловіків

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.